Miniona sobota na Ożarowskiej Scenie Letniej 2021 należała całkowicie do dzieci. To dla nich na scenie wystąpił Teatr Katarynka ze spektaklem ekologicznym pt. Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing. Spektakl ten to muzyczna opowieść o świecie, który uczył, że ekologia to nie tylko segregacja śmieci, ale to bardzo rozległa dziedzina nauki. Śpiew, taniec i nietuzinkowe przeboje muzyczne śpiewane na żywo sprawiły, dzieci z zaangażowaniem i zaciekawieniem uczyły się dbałości o stan środowiska i wspólnie poszukiwały metod na dbanie o dobro naszej planety. Podczas spektaklu w fabułę wplecione zostały cztery lekcje związane z poszczególnymi żywiołami: ziemią, powietrzem, wodą i ogniem. Całości przedstawienia dopełniło ukazanie metamorfozy przedstawiającej miasto przed i po wprowadzeniu ekologicznych rozwiązań. Całe przedstawienie było  niezapomniana lekcją zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów.

Przedstawieniu równolegle towarzyszyły warsztaty tj. ekomoda – materiały z recyklingu prowadzone przez Ewę Kamińską, gdzie uczestnicy wykonywali swoje oryginalne stylizacje ubrań z materiałów, którym nadano „drugie życie”. Podczas warsztatów dzieci stworzyły dla siebie ubrania ze starych gazet, ubrań czy sznurków. Powstały m.in. spódnice z gazet. Stroje, które wykonały były niezwykle pomysłowe i dopracowane. Warsztaty te uświadomiły nam, że ekologia jest  modna i stylowa.

Kolejne warsztaty to ogród w słoiku. Każde dziecko otrzymało przygotowany dla niego słoik, przybory, narzędzia, dekoracje i rośliny. Gałęzie, kamienie, muszelki, szyszki, patyki, kora, mech – każdy mógł zdecydować jak udekorować swój słoik, by wyglądał oryginalnie. Warsztaty ogród w słoiku to była super zabawa dla dzieci a przy okazji nauka. Warsztaty zostały poprowadzone według pomysłu instruktor Katarzyny Cyniak-Góreckiej.

Ekoteatr to kolejne kreatywne warsztaty, na których dzieci tworzyły wymyślone przez siebie projekty z butelek, tektury, koralików, sznurków. Przy użyciu swojej wyobraźni stworzyły ciekawe recyklingowe projekty. Powstały m.in. samolot, lisek, pajacyk. Warsztaty według swojego pomysłu przygotowała dla dzieci Joanna Michrowska-Kamińska.

Ciekawym stoiskiem były ekoczapki, gdzie każdy chętny mógł przygotować dla siebie czapkę wybranej przez siebie kolorystyce i z dowolnie wybraną dekoracją.

Dla najmłodszych dzieci przeznaczone było stanowisko z zabawami sensorycznymi z materiałów naturalnych. Była mąka, słonecznik, groch, kakao, itp. Dzieci wyrabiały formy, dotykały różnorodnych faktur, ściskały, zgniatały, doświadczały i tworzyły zwierzątka z masy.

Motywem przewodnim całej imprezy była ekologia. Wszystkie warsztaty wzbudziły wśród dzieci i rodziców bardzo duże zainteresowanie i uświadomiły nam, że ekologia jest ważna. Wszystko, co wydaje się nam bezużyteczne czy niepotrzebne, można przy odrobinie fantazji zamienić w ciekawą formę.

Całości imprezy dopełniła dzieciom udana zabawa na dmuchanych zjeżdżalniach oraz animacje na powietrzu.

Agnieszka Kowalska