15 sierpnia Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego zaprosił mieszkańców Gminy do uczczenia wyjątkowych wydarzeń w historii naszego narodu takich jak, Odzyskanie Niepodległości, Bitwa Warszawska, Powstanie Warszawskie. Walka Polaków niejednokrotnie toczyła się nie tylko o wolność, granice, utracone ziemie, państwowość, ale też o język, kulturę, pamięć czy godność, a także religię.

11 listopada 1918 roku w Campiegne podpisano rozejm, zakończyła się wówczas I wojna światowa, a Polska po 123 latach niewoli Odzyskała Niepodległość. Do odzyskania niepodległości przyczyniło się wielu Polaków. Byli to m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, generał Józef Haller.

Stoczona 15 sierpnia 1920 r. Bitwa Warszawska, nazywana także „Cudem na Wisłą” jest zaliczana do 18 najważniejszych bitew w dziejach świata. Dzięki wygranej Armii Krajowej nad Armią Czerwoną udało się odwrócić losy konfliktu wojny polsko-bolszewickiej i zapobiec inwazji sowieckiej na Europę Zachodnią i ekspansji komunizmu. Od 1992 r. dla uczczenia tego zwycięstwa obchodzone jest w naszym kraju Święto Wojska Polskiego.

1 sierpnia 1944 r. na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w ramach akcji „Burza”o 17.00, tzw. godzinie „W” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Była to największa bitwa, podczas II wojny światowej stoczona przez organizację podziemną z wojskami okupanta.

Powstanie warszawskie „to był zryw pochodzący z serca, bez przymusu…”. Ramię w ramię do walki stanęli robotnicy i intelektualiści, stronnicy niemal wszystkich opcji politycznych, ludzie w różnym wieku, różnego pochodzenia i różnych wyznań.

Dla uczczenia pamięci bohaterów tamtych wydarzeń zorganizowano koncert pieśni patriotycznych. Partnerem tego wydarzenia była Parafia pw. NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie.

Po mszy świętej o godz. 13.00, wystąpili soliści: Anna Grabowska-Nawodna – sopran, Krzysztof Ciupiński-Świątek – tenor, na fortepianie akompaniował Adam Sychowski. Wprowadzenie do koncertu poprowadziła Katarzyna Soja.

Był to wyjątkowy koncert pieśni żołnierskich i patriotycznych, artyści zaśpiewali m.in. takie znane utwory jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Legiony polskie”, „Śpiewka” czy „Sanitariuszka Małgorzata”. Pojawiły się też pieśni Maryjne z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jak „Ave Maryja”.

Marzena Kałużna

a