Dożynki Gminne – święto rolników

Dożynki to dzień radości, ukoronowanie całorocznej pracy rolników. Okazja do wspólnych spotkań, podziękowania za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośba o pomyślność przyszłych. Obyczaj korzeniami sięgający czasów słowiańskich i nawiązujący do Święta Plonów. Ludność dziękowała swoim bóstwom opiekuńczym, odkąd nauczyła się uprawiać ziemie. Składano ofiary, pleciono wieńce, tańczono i śpiewano dziękując za ukończenie żniw, a przede wszystkim za urodzaj. Najważniejszymi symbolami Święta Plonów były okazałe wieńce, plecione ze wszystkich rodzajów zbóż, kwiatów polnych, owoców, warzyw i kolorowych wstążek. W bieżącym, 2021 roku, obchodziliśmy tę uroczystość w niedzielę 29 sierpnia. Uroczystość Dożynek rozpoczęła się od mszy św. dziękczynnej w intencji rolników, celebrowanej przez księdza Marcina Loretza, proboszcza Kościoła Św. Wojciecha w Płochocinie. Druga część obchodów odbywała się na terenie boiska AKS FC w Płochocinie. Zaszczytną funkcję Starostów tegorocznych Dożynek pełnili pani Magdalena Karolak i pan Jacek Majewski, rolnicy ze wsi Święcice. Rozpoczęli oni korowód, niosąc wieniec i bochen chleba z tegorocznej mąki, który przekazali Włodarzowi Gminy, Panu Pawłowi Kanclerzowi, jako najcenniejsze dary ziemi, symbolizujące urodzaj i dostatek. Pan Burmistrz podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, za wysiłek włożony w zbiór plonów, podkreślił, że trudna sytuacja, nie ominęła również sektora rolniczego. Zebranych mieszkańców przywitał także Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Cichal oraz członkowie Rady Miejskiej.

Po części oficjalnej rozpoczął się festyn dożynkowy. Na mieszkańców w każdym wieku, czekało sporo atrakcji. Przybyli wystawcy z artykułami spożywczymi, zabawkami, biżuterią, wyrobami z drewna, miodami. Było wspólne biesiadowanie i poczęstunek z grilla. Na degustację tradycyjnych potraw zaprosiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Piotrkówka Małego i Święcic. Dla najmłodszych zorganizowano wesołe miasteczko oraz dmuchańce.

Na scenie od wczesnych godzin popołudniowych prezentowały swoje talenty amatorskie zespoły z Domu Kultury „Uśmiech”, mianowicie Zespół Ludowy Ożarowiacy oraz Ożarowskie Kumoszki, które swoim repertuarem pieśni żniwnych i dożynkowych wprowadziły zebranych w podniosły nastrój obrzędów Święta Plonów. Nie zapomniano o koneserach dobrej muzyki i kabaretu. Zaproszeni artyści prezentowali różnorodny repertuar.

Małgorzata Główka–Grabda z zespołem CamaSutra. Olśniła nie tylko urodą, ale i głosem. Jej utwory dobrze zostały ocenione przez miłośników muzyki disco polo. Zespół Horyzonty, to trio: Mariusz B., Robert K. i Igor P. Od ponad dwudziestu lat poszerzają muzyczne horyzonty. Panowie połączyli taneczne rytmy i mocne uderzenia gitary, co dało nam miano muzyki rock polo. Kabaret Czesuaf  – Trzej fajni faceci i jedna fajna babka zaprezentowali inteligentny, niebanalny humor. Ubawili nas do łez. Sarsa – niekwestionowana GWIAZDA WIECZORU, znakomita polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna. Artystka, która piosenką „Naucz mnie” podbiła polski rynek muzyczny. Każdy jej album czy singiel cieszył się niesamowitą popularnością, zdobywając miano platynowej, diamentowej czy złotej płyty na sprzedaż. I tym razem jej koncert spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Piosenkarka urzekła osobliwą barwą głosu. Zwieńczeniem wieczoru był występ Agnes Violin, polskiej skrzypaczki, koncertującej na całym świecie. Jej prezentacja utworów porwała publiczność. Ciekawostką było to, że wykonywała je na własnoręcznie zaprojektowanych diamentowych skrzypcach. Tego wieczoru nie sposób zapomnieć. Do zobaczenia za rok.

Renata Kwiatkowska
Joanna Michrowska-Kamińska