Międzynarodowy Festiwal Folkloru – Ożarów Mazowiecki to szczególne wydarzenie kulturalne, które promuje Ożarów Mazowiecki w Polsce i poza jej granicami.

Wydarzenie to, od blisko 10 lat, to przede wszystkim niezwykła przygoda z folklorem zagranicznym oraz folklorem z różnych regionów Polski, który fanom folkloru stwarza niezwykłą okazję do poznania kultury ludowej innych krajów i poszerzenia wiedzy na temat rodzinnej tradycji. To również wspaniała okazja, aby uczestnicy festiwalu mogli nawiązać nowe znajomości. Dzięki takim inicjatywom stajemy się ambasadorami naszej ojczyzny wśród zaproszonych gości.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – Ożarów Mazowiecki odbyła się 2013 roku, gdzie na ożarowskiej scenie wystąpiły zespoły z Grecji, Macedonii, Ukrainy i Węgier. W 2014 roku udział w Festiwalu wzięli artyści z Kraju Basków, Turcji, Brazylii i Sycylii, w trzeciej odsłonie Festiwalu Gmina Ożarów Mazowiecki gościła zespoły z Białorusi, Izraela, Serbii i Litwy, a w 2016 roku z Hiszpanii, Słowacji, Rumunii i Ukrainy. W 2017 roku widzowie festiwalu mieli przyjemność podziwiać artystyczne dokonania grup z Meksyku, Turcji, Białorusi i Chorwacji. W 2018 roku publiczność zachwyciły zespoły z Tajwanu, Bułgarii, Cypru i Niemiec. Ostatnia edycja festiwalu, która odbyła się w 2019 roku przybliżyła zgromadzonym widzom kultury z takich krajów jak: Kolumbia, Ukraina, Węgry i Włochy. Naszą gminę w każdej edycji Festiwalu reprezentował Zespół Ludowy „Ożarowiacy” z Domu Kultury „Uśmiech”.

Z powodu pandemii kolejne, dwie edycje nie doszły do skutku. Zorganizowana została edycja online gdzie zainteresowani mogli podziwiać występy naszego Zespołu Ludowego „Ożarowiacy” oraz folkloru zagranicznego (Zespół Ludowy SLEZAN z Czeskiego Cieszyna oraz Fuego Morlaco – ekwadorski zespół taneczno-muzyczny).

Międzynarodowy Festiwal Folkloru – Ożarów Mazowiecki odbywa się pod patronatem Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego pana Pawła Kanclerza. Organizatorem wydarzenia jest Dom Kultury „Uśmiech”.