W kulturze europejskiej dzień kobiet obchodzony jest 8 marca, mylą się Ci którzy uważają, że to relikt kultury PRLu związany z rajstopami i czerwonym goździkiem. Według najstarszych przekazów początki dnia kobiet sięgają już Starożytnego Rzymu, gdzie oddawano cześć bogini Junonie, był to czas wielkiego świętowania żeńskiego pierwiastka, czczenia płodności i kobiecości. Współczesne początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej, kiedy to pracujące w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Dzień Kobiet dziś to przede wszystkim okazja do doceniania płci pięknej!

19 marca specjalnie dla Kobiet wystąpił Sławomir Malinowski od dwudziestu lat znany szerszej publiczności jako lider popularnego zespołu folkowego REDLIN, związany z polską sceną muzyczną jako wokalista i instrumentalista, w Domu Kultury Uśmiech zaśpiewał dla wszystkich Pań w ramach solowego projektu BYĆ KOBIETĄ. Wokalista oczarował publiczność starannie dobranym repertuarem, który wzruszał i przywoływał emocje sprzed lat prezentując refleksyjne teksty, znanych wszystkim przebojów. Tego wieczora ze sceny usłyszeliśmy dźwięki przebojów Zbigniewa  Wodeckiego, Krzysztofa Krawczyka, Jana Kiepura, Andrzeja Zauchy, Piotra Szczepaniaka, Seweryna Krajewskiego czy Franka Sinatry. Publiczność nagrodziła muzyka gromkimi brawami. A każda znajdująca się na widowni kobieta czuła, że Sławomir Malinowski śpiewał tego wieczora właśnie dla niej!

Niedzielny koncert był zwieńczeniem obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet zorganizowanych przez Dom Kultury Uśmiech, w ramach których odbyły się pachnące warsztaty, gdzie mieszkanki Józefowa uczyły się tworzenia mydła, kul oraz soli do kąpieli (Filia Józefów), zaś mieszkanki Bronisz zostały zaproszone na warsztaty makramy, podczas których wykonały piękne, plecione kwietniki (Filia Bronisze).

                                                                                                                                Marta Kobierecka