🦅 „Muzyczny Orzeł 2024”, jest wyjątkowym projektem, na który składają się przesłuchania konkursowe, które oceniać będzie jury w składzie:
⭐️ Beata Szebesczyk
Pianistka, kameralistka. Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina
w klasach: fortepianu prof. Jerzego Romaniuka i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej. Umiejętności pianistyczne i kameralne doskonaliła na kursach mistrzowskich w Wiedniu u prof. Elly Ameling, w Dusznikach-Zdroju u prof. Ryszarda Baksta, w Weimarze u prof. Bernarda Ringeissena, w Warszawie u prof. Edith Picht-Axenfeld oraz w Bayreuth.
Z zamiłowania współpracuje głównie z wokalistami. Jej podopieczni zdobywali główne nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. im. Stanisława Moniuszki w Warszawie ( Artur Ruciński, Rafał Siwek), im. Adama Didura w Bytomiu (Artur Ruciński),Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (Artur Ruciński, Rafał Siwek, Małgorzata Pańko) Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Ad Honorem Mozart” w Pradze (Aleksander Kunach) czy Gianni Bergamo Classic Music Award( Jan Jakub Monowid) w Szwajcarii.
Beata Szebesczyk zdobyła wiele nagród specjalnych dla pianisty, przyznanych podczas konkursów wokalnych: im. Edwarda Griega w Gdańsku (1994), w Dusznikach-Zdroju (1996, 2000, 2002), Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (2001), im. Ady Sari w Nowym , Dyplom za przygotowanie do konkursu uczestnika Yilin Zhang do Międzynarodowego konkursu muzycznego Kompas w Rosji, 31.08.2022 Artystka występowała podczas Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Mariańskich Łaźniach, brała też udział w festiwalach w Dusznikach-Zdroju, Bedřicha Smetany w Nowym Mieście nad Metują (Czechy), Drei Klang w Dreźnie czy April Spring Friendship Art Festival w Korei Płd. Wystąpiła także w Sali Filharmonii w Liverpoolu podczas jubileuszu organizacji Merseyside Polonia.
W dorobku artystycznym pianistki znajdują się nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe, m.in. płyta Sonety nagrana z kontratenorem Janem Jakubem Monowidem, rejestracja dla TVP Kultura Sonetów Szekspira Pawła Mykietyna z J.J Monowidem . Krążek zawierający Pieśni Stanisława Moryto, nagrany z Anetą Łukaszewicz w 2008 roku, otrzymał nominację do Fryderyka.
Od 2013 roku organizowała jako opiekun artystyczny cyklu koncertów kameralnych Triumf, chwała
i sława organizowanych we współpracy z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Prowadziła kursy mistrzowskie w wielu uczelniach europejskich (m.in. w Anton Bruckner Privatuniversität w Linzu, Conservatorio Alfredo Casella w L’Aquili, Conservatorio Vincenzo Bellini
w Katanii na Sycylii) Conservatorio Santa Cecilia w Rzymie oraz poza Europą (Shaanxi Normal University, Taiyuan Arts High School, Taiyuan Bach Music School, Hunan International Economic University w Changsha, Tongji University w Szanghaju). Była jurorem Singapore International Arts Performance Competition 2015 oraz jurorem konkursu” Muzyczny orzeł” dla szkół muzycznych powiatu warszawsko-zachodniego, maj 2022 Izabelin. Autorem zdjęcia jest Zbigniew Malak
Łukasz Brzezina
Jest laureatem ponad 30 nagród prestiżowych konkursów muzycznych na świecie, m. in. International Music Competition “Grand Prize Virtuoso”, IBLA Grand Prize, VIII Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego “Alkagran 2014”, 54. Internationaler Akkordeonwettbewerb w Klingenthal, a także finalistą konkursu “Młody Muzyk Roku 2012”.
Od początku swojej edukacji muzycznej występował jako solista i kameralista w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Słowacji i Włoszech. W 2016 roku zadebiutował w londyńskiej Royal Albert Hall, a podczas trasy koncertowej po USA w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.
Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Banku Société Générale, a także Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2015 roku został objęty prestiżowym programem stypendialnym Ministra Kultury „Młoda Polska”, przeznaczonym na zakup najwyższej jakości akordeonu koncertowego.
Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem najwybitniejszych akordeonistów i pedagogów naszych czasów, do których zaliczają się: Stefan Hussong, Geir Draugsvoll, Grzegorz Stopa, Claudio Jacomucci, Mie Miki, Matti Raantanen i Yuri Shishkin. Współpracuje również z szeregiem kompozytorów młodego pokolenia, przyczyniając się do tworzenia i wykonywania nowej polskiej literatury akordeonowej. Obecnie kształci się w Szkole Doktorskiej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, prowadząc zajęcia ze studentami swojej macierzystej uczelni.
“Łukasz Brzezina ujął mnie świetnym wyczuciem czasu muzycznego, logiką w budowaniu napięć, stylowością wykonywanych utworów i wirtuozerią” Centrum Paderewskiego – Anna Woźniakowska
“Norman Davies – słynny historyk i akordeonista byłby z Ciebie dumny. Na pewno poprawiasz opinie o akordeonie jako pięknym instrumencie” Młody Muzyk Roku 2012 – Krzesimir Dębski
Jakub Muras
Jest wszechstronnym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich saksofonistów młodego pokolenia. Jako solista, kameralista i członek większych zespołów (big bandu, orkiestry saksofonowej i symfonicznej) występował na międzynarodowych festiwalach, m.in. we Francji, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii, Litwie, Estonii i w Polsce. Jest laureatem ponad 30 głównych nagród w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Za szczególne osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, a także programem Narodowego Centrum Kultury – Młoda Polska. Artysta jest współzałożycielem i sopranistą The WHOOP Group – najbardziej rozpoznawalnego polskiego kwartetu saksofonowego, z którym aktywnie koncertuje w kraju i poza nim. Zespół cieszy się popularnością oraz uznaniem publiczności na całym świecie. Klip kwartetu z nagraniem Burzy Antonio Vivaldiego – czyli finału Koncertu g-moll Op. 8, No. 2 RV 315 – ma kilkadziesiąt milionów odsłon w internecie. Za swoją debiutancką płytę Crimes zespół uzyskał nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 w kategorii Odkrycie Roku.
Jakub Muras z powodzeniem zajmuje się także komponowaniem i aranżacją. W 2022 roku został laureatem stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego stworzył projekt z autorskimi utworami na kwartet saksofonowy. W tym samym roku nakładem wydawnictwa Chopin University Press ukazała się płyta Debut Warsaw Saxophone Orchestra pod batutą Pawła Gusnara, na której można usłyszeć m.in. Błękitną Rapsodię Georga Gershwina w aranżacji artysty na 14 saksofonów. Album w 2023 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą Fryderyk w kategorii „Album Roku – Muzyka Orkiestrowa”
Z wyróżnieniem ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu prof. dra hab. Pawła Gusnara. Studiował także na Musik und Kunst Privatuniversitӓt der Stadt Wien w klasie prof. Larsa Mlekuscha. Jakub Muras często zapraszany jest także w roli pedagoga do prowadzenia kursów mistrzowskich oraz warsztatów dla młodych saksofonistów.