W niedzielne południe 24 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Poznajemy Instrumenty w Domu Kultury Uśmiech.
Tym razem dwie młode i utalentowane studentki Akademii Muzycznej zaprezentowały dzieciom dwa instrumenty: harfę oraz flet poprzeczny. Sala widowiskowa Domu Kultury Uśmiech zapełniła się zarówno najmłodszymi miłośnikami muzyki, jak i starszymi dziećmi w wieku wczesnoszkolnym wraz z rodzicami. Prowadzące opowiedziały zebranej widowni o historii, konstrukcji i rodzajach harfy oraz fletu poprzecznego, a następnie wykonały kilka utworów przenosząc słuchaczy w świat muzyki celtyckiej.
Harfa celtycka jest jednym z najstarszych instrumentów muzycznych, na których gra się do dziś. Już w starożytności pojawiły się stabilne drewniane szkielety, które umożliwiały zastosowanie coraz większej ilości strun. Instrument ma kształt trójkąta, w którym jedno rozszerzone ramię stanowi pudło rezonansowe, do którego przymocowane są struny. Harfa celtycka, jest kompaktowym instrumentem z drucianymi i nylonowymi strunami, wykorzystywanym głównie w Szkocji i Irlandii w muzyce ludowej. Większym i bardziej zaawansowanym technologicznie instrumentem jest harfa klasyczna zwana również pedałową, używana głównie w muzyce orkiestrowej, a rzadziej także jako instrument solowy.
Historia fletu poprzecznego sięga również kilku tysięcy lat wstecz. Początkowo były one wykonywane z trzciny, kości lub drewna (m.in. hebanu, bukszpanu) z kości słoniowej. Obecnie najczęściej są wykonane z metalu. Flet poprzeczny należy do grupy instrumentów dętych i znajduje swoje wszechstronne zastosowanie w każdym gatunku muzycznym.
Bardzo cieszymy się z ciepłego przyjęcia kolejnego poranku muzycznego dla dzieci! Dziękujemy za udział w spotkaniu i zapraszamy na kolejne!
Najbliższe spotkanie z cyklu Poznajemy Instrumenty odbędzie się w połowie grudnia, a bohaterami będą klarnet, pianino i wokal (baryton).
Galeria zdjęć z minionego weekendu poniżej: