Poznajemy Instrumenty w Domu Kultury Uśmiech
W niedzielne południe 2 marca spotkaliśmy się w sali widowiskowej podczas siódmej już audycji z cyklu „Poznajemy instrumenty”. Tym razem gościliśmy p. Zuzannę Gulewicz oraz p. Mateusza Piotrowskiego. Muzycy opowiedzieli uczestnikom o budowie i zasadach działania skrzypiec i akordeonu.
Jak dowiedzieliśmy się z ust naszych gości, pierwsze instrumenty smyczkowe pojawiły się w X wieku w Chinach, Bizancjum i na terytoriach arabsko-muzułmańskich.
W okresie renesansu skrzypce zaczęły przybierać swoją współczesną formę. W XX wieku pojawiły się skrzypce elektryczne, które dodały nowy wymiar do tego instrumentu. Najbardziej popularny typ skrzypiec – akustyczne są powszechnie wykorzystywane w muzyce klasycznej, ludowej i współczesnej. Mają one pełne, bogate brzmienie, które jest wynikiem konstrukcji z drewna i strun. Struny mogą być jelitowe, metalowe, syntetyczne i powlekane. Każdy rodzaj struny ma swoje unikalne właściwości, które wpływają na brzmienie i stopień trudności gry na instrumencie. Wybór odpowiednich strun zależy od preferencji muzycznych i stylu gry skrzypka.
Drugim instrumentem, który poznały dzieci był akordeon, który został wynaleziony w XIX wieku i od tego czasu zyskał popularność na całym świecie. Za ojczyznę akordeonu uznaje się Austrię. Wyróżniamy akordeony: klawiszowe, guzikowe i koncertowe.
Akordeon jest zbudowany z wielu elementów, a uwagę w pierwszym kontakcie przykuwa tzw. miech czyli harmonijka, która pozwala na przepływ powietrza przez instrument. Ruch miecha w przód i w tył powoduje, że powietrze przepływa przez stroiki, co generuje dźwięk. Do pozostałych elementów składowych akordeonu zaliczamy: stroiki, korpus, klawiaturę czy guziki basowe.
Prowadzący byli mile zaskoczeni tym , że nasi mali melomani znali odpowiedzi na większość pytań dotyczących budowy instrumentów. Audycja muzyczna przekształciła się widowisko muzyczno–taneczne, a dzieci wraz z rodzicami wzięli udział w nauce „polki”: czesko–polskiego skocznego i energicznego tańca. 😊
Dziękujemy za udział i ogrom dobrej zabawy! Zapraszamy również na kolejne spotkanie – już 27 kwietnia!