Świętujemy Konstytucję, Świętujemy Wolność – Wiwat 3 Maja
Początek maja, potocznie zwany majówką, dla wielu z nas stanowi okazję do zasłużonego wypoczynku. I choć pokusa by oddać się wyczekiwanym promieniom słońca i upojnej aurze wiosny w rozkwicie jest wielka, nie wolno nam zapominać o symbolice wydarzeń, które 234 lata temu dały podwaliny, by tę szeroko rozumianą „wolność” teraz celebrować.
Choć historycznie uchwalenie w 1791 roku Ustawy Rządowej, zwyczajowo zwanej Konstytucją 3 Maja, nie zapobiegło późniejszym rozbiorom, a tym samym długiej i krwawej walce o powrót na mapy Europy i świata, to sam akt determinacji i przebiegłości ówczesnych ustawodawców, z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim na czele, dały iskrę, która pozwoliła przetrwać mroczne czasy zaborów.
Dlatego, w świecie nie mniej skonfliktowanym i nie bardziej oczywistym w kwestii obowiązujących sojuszy co wówczas, tak istotnym jest, by czcić pamięć naszych bohaterów, którzy na ołtarzu wolności złożyli nie raz najwyższą z ofiar.
Nie dziwi zatem, że obchody 3 maja rozpoczęliśmy od uroczystego złożenia wieńców i oddania hołdu poległym strażakom pod krzyżem na rogu ulic Poznańskiej i Strażackiej. Następnie uroczystości przeniosły się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie wzięliśmy udział w nabożeństwie w intencji Ojczyzny i mieszkańców Gminy Ożarów Mazowiecki. Konkluzję obchodów 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja stanowił występ Chóru Kameralnego Ab Imo Pectore pod batutą dyrygenta i kierownika Mariusza Latka, przy współudziale solistów – Alicji Gali oraz Adriana Gali.
Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Ożarowie Mazowieckim; autor: Paweł Krupa.
Wraz z nadejściem 4 maja, czyli Dnia św. Floriana, powróciliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, by wziąć udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji znajdujących pod patronatem świętego strażaków. Po części sakralnej, udaliśmy się do Dolnego Kościoła Sanktuarium, by dać się porwać widowisku historyczno-muzycznemu pt. „Wiwat 3 maja”, zorganizowanemu przez Fundację ART. W naszej pamięci pozostanie pełnowymiarowa replika obrazu autorstwa Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 maja”, na tle której kustosz Zamku Królewskiego Sławomir Szczocki objaśnił symbolikę zawartą w historycznym dziele malarskim. Spotkanie uzupełnione było występami wokalnymi, podczas których usłyszeliśmy historyczne pieśni patriotyczne, a zwieńczeniem wydarzenia było utworzenie przez zebranych uczestników tzw. „żywego obrazu” – inscenizacji kadru zawartego w oryginalnym dziele.
Dziękujemy wszystkim zebranym gościom, uczestnikom oraz przedstawicielom samorządu za udział w uroczystościach upamiętniających spontaniczną decyzję naszych przodków, która stanowiła symboliczny zryw do walki o niepodległość naszego narodu.