WYPRAWY DO BRZUCHA MIASTA (NA MAZOWSZU)
Zapraszamy osoby działające w obszarach kultury, oświaty i ochrony środowiska do udziału w projekcie edukacji ekologicznej „Wyprawy do brzucha miasta (na Mazowsza)”, który w 2025 roku będzie realizowany w dwóch miastach – Wołominie i Ożarowie Mazowieckim.
Jest to kontynuacja projektu „Wyprawy do brzucha miasta”, który został przeprowadzony w Warszawie w latach 2023-2024 szlakiem warszawskich odpadów do instytucji zajmujących się ich przetwarzaniem i odzyskiwaniem. Chodziło o bezpośrednie doświadczenie obiegu odpadów, ich skali i związanych z nimi wyzwań i problemów społecznych. Uczestnicy wypraw dzielili się następnie zdobytą wiedzą z zespołami w swoich instytucjach kultury. W 2024 roku projekt otrzymał Nagrodę Edukacji Kulturalnej w kategorii „Środowisko naturalne i klimat” od miasta stołecznego Warszawy.
W tym roku chcemy kontynuować „Wyprawy” w województwie mazowieckim, we współpracy z lokalnymi podmiotami kultury i instytucjami odpowiedzialnymi za przetwarzanie odpadów bio. Naszym głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności i pokazanie dobrych praktyk z przekazywaniem jedzenia, a także z przetwarzaniem i kompostowaniem frakcji organicznej. Zależy nam również na budowaniu sieci współpracy miedzy mazowieckimi instytucjami kultury oraz samorządem i biznesem w kontekście gospodarki cyrkularnej miast i współtworzenia obiegu zamkniętego na poziomie lokalnym. Projekt zostanie zakończony publikacją podsumowującą badania i rekomendowane dobre praktyki.
Organizator projektu: Mazowiecki Instytut Kultury
Prowadzenie: Dominika Dzieniszewska, Beata Frankowska
Terminy: 3 czerwca – Wołomin, 17 czerwca – Ożarów Mazowiecki
Dominika Dzieniszewska – animatorka kultury i edukatorka. Autorka licznych projektów z zakresu edukacji ekologicznej oraz lokalnych procesów partycypacyjnych. Trzykrotna laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Na co dzień koordynatorka Funduszu Edukacji Ekologicznej w Staromiejskim Domu Kultury.
Beata Frankowska – animatorka kultury, opowiadaczka historii, pracowniczka Mazowieckiego Obserwatorium Kultury oraz członkini zielonego zespołu w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Partnerzy projektu:
WOŁOMIN
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej
Miejski Zakład Oczyszczania Wołomin
OŻARÓW MAZOWIECKI
Dom Kultury „Uśmiech”
Miejska Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej
Instalacja spółki Bioodpady.pl
Liczba uczestników: maks. 15
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy prowadzone przez lokalne instytucje kultury
SZCZEGÓŁOWY PLAN WYPRAWY – OŻARÓW MAZOWIECKI
17 czerwca, godz. 10.00-16.00 (czas orientacyjny, może ulec nieznacznemu skróceniu lub wydłużeniu)
10.00-11.00 Dom Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim, ul. Poznańska 165
Prezentacja badań SWPS i SGGW na temat marnowania żywności przez Polaków oraz na temat gospodarowania odpadami bio. Praktyka kompostowania, zakładanie kompostowników przy instytucjach kultury
11.15-11.45 Odwiedziny w lokalnej Jadłodzielni – Stowarzyszenie „Sprężyny biznesu”
12.00-13.00 Odwiedziny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, ul. Szkolna 2 – współpraca z Zespołem Szkół nr 1 im. Tony Halika
13.15-14.30 Odwiedziny w instalacji spółki Bioodpady.pl, Józefów, ul. Leśna 1
Mazowsze może się poszczycić jedną z najnowocześniejszych w Europie instalacji do przetwarzania bioodpadów kuchennych. Od kwietnia 2025 roku obsługuje ona wszystkie dzielnice Warszawy, ale korzysta z niej też Legionowo, Łomianki, Lesznowola. To duńska technologia, więc priorytetem w niej jest ochrona środowiska. Zobaczymy, jak przebiega proces i dowiemy się, czy jest sens wyrzucać resztki kuchenne osobno, jeśli jest ich tylko garstka.
14.45-16.00 Odwiedziny w filii Domu Kultury „Uśmiech” w Józefowie – podsumowanie wyprawy, zebranie wniosków i rekomendacji